Op 27 november 2024 heeft de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) een aanwijzing aan de IGJ gegeven. Hieronder staan vragen en antwoorden over dit onderwerp.
De aanwijzing is niet meer geldig. De IGJ geeft sinds 9 september 2025 vrijstellingsbesluiten af. Zie nieuwsbericht IGJ kan vrijstelling geven voor invoer medicijnen bij medicijntekorten.
Over de aanwijzing
Sinds 20 november 2024 nam de IGJ na een uitspraak van de Raad van State geen tekortenbesluiten meer. Met de aanwijzing van 27 november 2024 gaf de minister van VWS de opdracht aan de IGJ om bij bepaalde medicijntekorten niet te handhaven wanneer een apotheker, fabrikant, of groothandel een vergelijkbaar niet-registreerd geneesmiddel uit het buitenland invoerde.
Dit betekende dat de IGJ wél toezicht hieldop de naleving van wet- en regelgeving bij de invoer van geneesmiddelen uit het buitenland. Maar we handhaafden er bij de groep ‘geneesmiddelen onder aanwijzing’ niet op. We legden dan geen maatregel op, zoals een waarschuwing of boete. Het niet handhaven gold dus alleen als de minister had bepaald dat een bepaald geneesmiddel onder de aanwijzing valt. Ons normale toezicht op de invoer van geneesmiddelen bleef van kracht.
De aanwijzing gold alleen voor de geneesmiddelen die onder de aanwijzing vielen. Daar had de minister goedkeuring voor gegeven. De inspectie maakte, na goedkeuring van de minister, op haar website bekend om welke geneesmiddelen het ging. Dit gebeurde in het Overzicht geneesmiddelen onder aanwijzing VWS.
De aanwijzing bleef van kracht totdat de wetgeving voor het invoeren van geneesmiddelen uit het buitenland was gewijzigd. De aanwijzing is op 28 november 2024 ingegaan en gold tot en met 8 september 2025.