Mevrouw P. woont sinds een aantal jaren met haar man in Nederland. Na 5 jaar vergat ze haar verblijfsvergunning te verlengen. En raakt uiteindelijk daardoor haar zorgverzekering kwijt. Met klachten over haar gezondheid gaat ze naar haar huisarts. Hoewel de huisarts op de hoogte is van haar situatie ontvangt ze een rekening voor ieder consult. De huisarts stuurt recepten naar de dichtstbijzijnde apotheek, waar ze het volledige bedrag moet betalen. Bij de ziekenhuisbalie moet ze steeds opnieuw haar situatie uitleggen. En soms komt het voor dat ze onterecht wordt weggestuurd.
Steeds opnieuw de situatie uitleggen en toch de rekeningen moeten betalen
Steeds opnieuw de situatie uitleggen en toch de rekeningen moeten betalen
DownloadIntroductie luisterverhaal
Dit is het verhaal van mevrouw P. Zij raakte haar zorgverzekering kwijt nadat haar verblijfsvergunning verliep. Ze heeft meerdere miskramen gehad.
Mevrouw P.
Ik ben in 2012 naar Nederland gekomen met mijn man. Ik kreeg hier een verblijfsvergunning, maar vergat op tijd een verlenging aan te vragen. Ondertussen is nu ook mijn paspoort verlopen, waardoor ik eigenlijk eerst terug moet naar mijn land voor een geldig paspoort. Maar ik heb niemand om voor mijn 3 kinderen te zorgen. Mijn kinderen zijn hier geboren.
Ik moest regelmatig naar het ziekenhuis omdat ik een aantal miskramen heb gehad. Bij de balie stellen ze steeds opnieuw allerlei vragen waarom ik geen zorgverzekering heb, maar ook waarom ik illegaal ben. Tussen allemaal vreemde mensen die daar ook moeten wachten, moet ik dan mijn verhaal vertellen. Ik word daar heel zenuwachtig van. Bij illegaal denken ze meteen aan crimineel. Soms word ik weggestuurd of doet de baliemedewerker zo onaardig dat ik zelf weg ga.
Tijdens de bevalling van mijn jongste kind in het ziekenhuis belde iemand vanuit het ziekenhuis met de verloskundige over mijn situatie. Diegene wilde dat ik weer zo snel mogelijk het ziekenhuis zou verlaten. De verloskundige werd toen heel erg boos. Ik heb namelijk problemen met mijn baarmoeder en moet daarom in het ziekenhuis bevallen. Uiteindelijk mochten we 3 dagen in het ziekenhuis blijven. Ik kreeg daarna wel een rekening van 11.000 euro die ik niet kon betalen. Ik had ook nog de rekeningen liggen van de eerste 2 bevallingen waar ik al 1.000 euro voor had betaald omdat ze dreigden met een deurwaarder.
Ook bij mijn huisarts moest ik betalen. 30 euro voor een afspraak onder de 10 minuten en 35 euro voor boven de 10 minuten. Zij kent mij al heel lang en weet dat ik sinds een aantal jaren onverzekerd ben en het eigenlijk niet kan betalen, maar toch blijf ik maar betalen. Pas was ik nog bij haar omdat ik een ontsteking had. Ze stuurde toen een recept naar de apotheek in de buurt. Toen moest ik 89 euro betalen voor de medicijnen. Dat is heel veel geld. Ik was ook bang om met mijn kinderen naar school te fietsen, want wat als ik een ongeluk krijg? Dat kan ik niet betalen.
Op Facebook hadden de mensen uit mijn geboorteland het over een inloophuis voor ongedocumenteerden waar zij hulp kregen. Daar ben ik naartoe gegaan en daar heb ik de verpleegkundige Anneke ontmoet en zij helpt mij nu. Zij heeft ook gebeld met mijn huisarts, nu hoef ik niet meer te betalen. Ik bel of app Anneke ook op de dag dat ik naar het ziekenhuis moet. Zij belt dan met de baliemedewerker zodat ik niet steeds opnieuw mijn verhaal hoef te doen. Ik krijg nu ook geen rekeningen meer vanuit het ziekenhuis, dat heeft ze ook voor mij geregeld. Ik was zo gestrest de afgelopen jaren maar door de hulp van Anneke gaat het een stukje beter met me.